Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
BeláHľadať
 
 

História obce

                                        

Prvé zmienky o Belej siahajú až do roku 1378. V tom čase na území vládlo starohradské panstvo a existencia Belej bola prvýkrát písomne doložená listinou, ktorá sa však nezachovala v origináli. V priebehu doterajšej existencie obce sa niekoľkokrát zmenil jej názov. V roku 1483 je vedená pod názvom Belen, v roku l496 ako Bella, od roku 1920  sa uvádzala ako Belá pri Varíne a od r. 1993 má pomenovanie Belá.

 

   

                        V roku 1994 vznikol súčasný erb obce, ktorý bol obnovený pri príležitosti                           miestnych hodov. Erb tvorí v modrom štíte zlatovlasá svätá Mária Magdaléna s nádobou v rukách.

                                                                                                  

 

 Svätá Mária Magdaléna je patrónkou kostola a farnosti. Kostol bol postavený v roku 1683 na okraji obce Belá, v okolí ktorého sa nachádza cintorín. Kostol navštevujú aj veriaci zo susednej obce Lysica a taktiež patria do belskej farnosti. Obec Belá patrila do roku 1788 varínskej farnosti. Farská budova bola postavená až v roku 1804, dovtedy kňazi bývali v prenajatom malom drevenom dome.

                        

V obci žili predovšetkým katolíci, jednoduchí ľudia, ktorí sa riadili Božími prikázaniami. Rodičia odmalička deťom vštepovali báseň k Bohu, svätili nedeľu, ktorá bola venovaná bohoslužbám a oddychu. Deti navštevovali prevažne v zimných mesiacoch aj školu. Prvá riadna ľudová škola v Belej bola založená v roku 1794, avšak neskôr zhorela. Obec využila na výučbu drevenú budovu. Neskôr sa stavali ďalšie budovy školy, tie sa však nezachovali. Škola, ktorá stojí dodnes sa začala stavať v roku 1938 a prešla počas svojho pôsobenia aj rekonštrukciou, v súčasnosti sa využíva ako materská škola so školskou jedálňou. V Belej sa nachádza aj základná škola. Na jej vybudovaní sa podieľali občania, učitelia aj rodičia a školu slávnostne otvorili v roku 1963. Škola sa využíva i dnes a je moderne a funkčne vybavená.

                 

  

                      

         

      


 

dnes je: 23.3.2019

meniny má: Adrián

Autocamping Belá - Nižné Kamence

navštívte najlepší kemp na Slovensku - kvalitný servis, nádherné prostredie

Rádio Belá - rádio pre ľudí

Triedenie odpadu

webygroup
ÚvodÚvodná stránka