Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
BeláHľadať
 
 

Srbsko

Zahraničná spolupráca so slovensko-srbskou obcou Stará Pazova

Ďalším partnerom našej obce sa stala obec Stará Pazova v srbskej autonómnej oblasti Vojvodina. Podpísanie dohody vyvrcholilo v decembri 2016 na Obecnom úrade v Belej. Dohodu slávnostne podpísal starosta obce Belá Ing. Matúš Krajči a predseda obecného parlamentu Stará Pazova Goran Jović. Dohoda umožňuje realizovať pravidelné poznávacie pobyty žiakov a záujmových združení oboch obcí.

Zaujímavosťou obce Stará Pazova je, že ju založili slovenskí vysťahovalci zo stredného Slovenska v roku 1770. Na vtedajšiu pustatinu Pazuha sa za neďalekú rieku Dunaj a Sava nasťahovalo podľa dostupných dokumentov prvých 340 slovenských rodín počítajúcich spolu 1300 duší. K Slovákom sa postupne v ďalších rokoch do hraničiarskej Starej Pazovy prisťahovali aj Srbi. Dnes tvoria obyvateľstvo Starej Pazovy zväčša Srbi, stále tam však žije viac ako 5000 Slovákov. Stará Pazova má jednu slovenskú a dve srbské základné školy, tiež gymnázium a strednú ekonomickú školu. Má srbský kultúrno-umelecký spolok Branka Radičevića a slovenský kultúrno-umelecký spolok hrdinu Janka Čmelíka s Folklórnym súborom Klasy. Má už vyše sto rokov slovenské divadlo Vladimíra Hurbana Vladimírova, tiež Slovenský národný dom z roku 1928.

Dodnes s obcou Stará Pazova udržujeme priateľské vzťahy. Obce si vzájomne vymieňajú rôzne skúsenosti, stretávajú sa pri kultúrnych príležitostiach, ktoré sa často nesú v duchu folklóru. 

 


 

Stará Pazova: Zveľadenie zahraničnej spolupráce


 

Obec Belá spomenutá v srbských novinách


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

Autocamping Belá - Nižné Kamence

navštívte najlepší kemp na Slovensku - kvalitný servis, nádherné prostredie

Rádio Belá - rádio pre ľudí

Mikroregión Terchovská dolina

Združenie obcí

Triedenie odpadu

Mediálny partner

webygroup
ÚvodÚvodná stránka